ESTPOS - riiklik GNSS satelliitandmete keskus

ESTPOS on riiklik GNSS ehk globaalse navigatsioonisatelliitide süsteemi satelliitandmete keskus.

ESTPOS võrku kuulub 29 GNSS-tugijaama, mis katavad ühtlaselt Eestimaa territooriumi. ESTPOS tugijaamade võrgustik on vajalik Eesti geodeetilise referentssüsteemi komponentide jälgimiseks, eelkõige koordinaatide ning maapinna liikumiste määramiseks. Samuti tagab moodne GNSS-tugijaamade võrgustik ka täpse asukohapõhise info kättesaadavuse kogu riigis ja võimaldab reaalajas positsioneerimist 2-3 cm täpsusega. ESTPOS tugijaamade vaatlusandmeid ja GNSS reaalaja mõõtmiste teenust (RTN) on võimalik kasutada kõigil riigiasutustel ja teaduslikel eesmärkidel. Kõik ESTPOS poolt pakutavad andmed ja teenused on tasuta.

ESTPOS tugijaamade vaatlusandmed on lühiajaliselt (viimase 90 päeva kohta) saadaval läbi ESTPOS kasutajaportaali. Vanemad vaatlusandmed on arhiveeritud Maa-ametis ning tehakse kasutajatele kättesaadavaks vastavalt nende vajadustele. Lisaks tugijaamade vaatlusandmete allalaadimisele saab ESTPOS kasutajaportaalis teha ka staatilisi GNSS arvutusi.

ESTPOS tugijaamad ja nende andmed on kaasatud mitmetesse rahvusvahelistesse projektidesse. Neli ESTPOS GNSS-tugijaama kuuluvad EPN (Euroopa tugijaamade võrk) koosseisu ja üheksa GNSS-tugijaama EPOS (European Plate Observing System) võrku. ESTPOS tugijaamade andmeid kasutatakse Põhjamaade Geodeesiakomisjoni töögruppide ja Euroopa Referentsraamistike Komisjoni (EUREF) töögruppide töös.

ESTPOS GNSS-tugijaamade võrk

Viimati muudetud: 18.09.2024 11:14
Tagasi algusesse