Ortofotod

Eesti topokaardistuse tarbeks toodetud ortofotod on piksli suurusega 20-40 cm ja katavad kogu riigi territooriumi. Tiheasustusega alade ortofotod toodetakse piksli suurusega 10-16 cm.

Ortofoto maamajapidamise kohal
Hajaasustusalad (piksli suurus 20 cm)
Ortofoto linna kohal
Tiheasustusalad (piksli suurus 10 cm)

Metsanduslikud ortofotod valmivad Maa-ametil aeropildistamise käigus. Leica ADS aerokaamera salvestab lisaks punasele, rohelisele ja sinisele värvikanalile ka lähi-ifrapuna kanalit.

Metsanduslike ehk n-ö valevärvi ortofotode pealt on võimalik eristada taimkatteta alasid, okas-, sega- ja lehtpuumetsi, niiskeid alasid jm. CIR pilte kasutatakse metsanduses, põllumajanduses, ülikoolides jne erinevate pindade määramisel, mis eristuvad just eriti hästi valevärvi pildilt.

Valevärvi (CIR-NRG) ortofoto.
Valevärvi (CIR-NRG) ortofoto
Metsanduslik valevärvi (CIR-NGR) ortofoto
Metsanduslik valevärvi (CIR-NGR) ortofoto (koostatakse ainult nendest aerofotodest, mis on pildistatud ajal kui puud on lehtes)

Tavaliselt kujutatakse lähi-infrapuna kanalit koos rohelise ja punasega. Tavapärasest (RGB e Red, Green, Blue) ortofotost erineb lähi-infrapuna ortofoto värvikanalite poolest: punane värv on vahetatud lähi-infrapuna, roheline punase ja sinine rohelise vastu (NRG e Near-infrared, Red, Green). Ehk siis lähi-infrapuna kujutatakse punasena, punast rohelisena ning rohelist sinisena (NRG -> RGB). Sellist pilti nimetatakse valevärvi (false-color) pildiks.

Metsanduslikuks otstarbeks kasutatavate värvikanalite järjestus on natuke erinev: punane värv vahetatakse lähi-infrapuna ja sinine punase vastu, roheline jääb samaks (NGR e Near-infrared, Green, Red. NGR -> RGB).

3D ANAGLYPH pildid
3D ANAGLYPH pildid  lihtne ja odav võimalus näha aerofotosid ruumilisena kasutades sini-punaseid prille

3D piltidest annab ülevaate 3D piltide lisainfo ( 866.1 KB, 27.01.2012 )

Andmete põhiomadused
Vorming GeoTIFF, ECW
Andmestruktuur raster
Mõõtkava 1:10 000, tiheasustusalad 1:4000
Uuendamise sagedus aastas kaetakse uute fotodega ca pool Eesti territooriumist, suuremad asulad igal aastal
Litsents Maa-ameti avaandmete litsents
Andmete kasutamisel palume viidata Maa-ametile. Näiteks: "Ortofoto, Maa-amet 2024"

Viimati muudetud: 27.06.2024 10:07
Tagasi algusesse