Tootmislugu

Ortofoto on töödeldud aerofoto, millelt on kõrvaldatud moonutused, mis tekivad maapinna reljeefist, kaamera kaldest maapinna suhtes pildistamise hetkel ja kaamera joonprojektsioonist (ribakaamera ADS100).

Ortofotode tootmise etapid on:

  • aeropildistamislennu projekteerimine
  • markeeringute paigaldamine
  • aeropildistamine (lendamine)
  • andmete maapealne järeltöötlus (lennutrajektooride arvutamine, trianguleerimine, kõrgusmudeli parandamine, ortofotode mosaiikimine ja koostamine)

Täpsemalt kirjeldadatkse ortofotode tootmist ettekandes: Tutvustus 2012 ( 6.7 MB, 25.01.2012 )

Digitaalsel ortofotol on kindel piksli suurus maapinnal (GSD) ehk eraldusvõime, mis näitab väikseima jagamatu ülesvõetava ala suurust maapinnal. Näited samast pildist erineva piksli suuruse juures:

Auto ristmikul erineva resolutsiooniga fotodel
GSD 10 cm -> GSD 20 cm -> GSD 40 cm

Ortofotol on kujutatud aeropildistuse ehk ülelennu hetkel looduses esinenud situatsioon- seega on ortofoto kasutamisel peamine teada, millal toimus ülesvõte. Oluline digitaalse ortofoto kvaliteedi hindamise juures on tema valmistamise meetod - kas foto on valmistatud filmi- ehk analoogkaameraga ja seejärel skaneeritud või digitaalaerokaameraga. Meetodite vahe mõjutab fotode täpsust ja loetavust. Kvaliteedilt ning kasutamise seisukohalt on parimad digitaalmeetodil valmistatud ortofotod. Maa-amet kasutab digitaalaerokaamerat ADS100.

Üksikust ortofotost suurema ala foto moodustatakse mitmete fotode kokkumonteerimise ehk mosaiikimise teel. Selleks leitakse eelnevalt üksikutel teineteist osaliselt katvatel ortofotodel parimad lõikejooned ja ühtlustatakse fotode toonid.

Ortofotokaardid on ortofotomosaiigist kaardiraamistiku järgi kaardilehtedeks lõigatud kindlas mõõtkavas pildid. Selle tulemusena saadakse vastavalt põhikaardilehtede jaotusele mõõtkavas 1:10 000 5x5 km suuruset ala kattev ortofotokaart piksli suurusega 25 või 40cm ja tiheasustuspiirkondades vastavalt 1:2 000 kaardilehtede jaotusele 1x1 km suurust ala kattev ortofotokaart piksli suurusega 10-16cm. Eesti põhikaardistuse ortofotokaart koosneb ca 2080 lehest.

Ortofotol on plaaniliselt (x,y) õiges asukohas maapinnal olevad objektid. Kõrguslikud objektid omavad viga sõltuvalt objekti kõrgusest ja kaugusest pilditsentrist. Vea määramise tabel ( 199.5 KB, 24.01.2012 )


Viimati muudetud: 18.11.2019 19:15
Tagasi algusesse