Looduslikud pühapaigad rakenduse kirjeldus

Looduslike pühapaikade kaardirakendus koondab hiite ja teiste ajalooliste looduslike pühapaikade asukohaandmeid Maa-ameti erinevatelt kaardikihtidelt ning Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse, Muinsuskaitseameti ja Hiite Maja sihtasutuse korraldatud uuringutelt.

Looduslikud pühapaigad on kaardirakenduses kuvatud punkt-, joon- ja pindalaobjektidena, mida ümbritseb reeglina 50 m laiune turvavöönd. Pindalaobjektide parema nähtavuse huvides on neile lisatud ka punktobjekt, mis on nähtav kuni mõõtkavani 1: 10000.

Objekti teabeaknas esitatakse pühapaiga nimetus, aadress, ajalooline kihelkond, seisund ning viited ruumi- jm andmete teabeallikatele.

Hõlbustamaks pühapaikadega seotud andmete kasutamist, sh uurimistööd on kaardirakenduse vasakus menüüs võimalik avada täiendavaid kaardikihte nagu: kultuurimälestised, pärandkultuuri objektid, ristipuud, kohapärimus, metsaregister, looduskaitse, ajalooline haldusjaotus jm.

Kaardirakenduse eesmärk on pakkuda looduslike pühapaikade ruumiandmeid maaomanikele, kohalikele kogukondadele, omavalitsustele, FSC säästva metsanduse vabatahtlike sertifikaatide järgijatele, samuti loodus- ja kultuuripärandist huvitatud uurijatele ja laiemale avalikkusele.

Rakenduse on loonud Hiite Maja sihtasutus koostöös Maa-ameti ja Eesti FSCga.

Kaardirakendus täieneb uurimistöö käigus pidevalt. Oodatud on ka kohalike elanike ja uurijate kaastöö.

Kaardi täpsustamiseks või täiendamiseks palume kirjutada looduslike pühapaikade kaardirakenduse haldurile, Hiite Maja SA uuringujuhile Ahto Kaasikule ahto@hiis.ee

Klassifikaatorite väärtused

ALLIKAS - Millisest andmebaasist või allikast kirje on pärit.

  • 10 - Looduskaitse - Eesti Looduse Infosüsteem (EELIS), Keskkonnaagentuur
  • 20 - Muinsuskaitse - Kultuurimälestiste register, Muinsuskaitseamet
  • 30 - Pärandkultuur - Pärandkultuuri kaart, Riigi Metsamajandamise Keskus
  • 40 - Ristipuud - Ristipuude kaart, Keskkonnaamet
  • 50 - Pühapaigad - Looduslike pühapaikade andmekogu, Hiite Maja SA
  • 60 - MKA inventuur - Looduslike pühapaikade inventuurid, Muinsuskaitseamet
  • 70 - Kohapärimus - Kohapärimuse andmebaas, EKM Eesti Rahvaluule Arhiiv
  • 80 - ETAK - Eesti topograafia andmekogu, Maa-amet
  • 99 - Määramata

SEISUND

  • 10 - Määramata
  • 20 - Kahjustatud
  • 30 - Hävinud
  • 40 - Korras

ID: kkm_ristipuud_puhver

Nimi
Ristipuude puhvertsoon
Metaandmed
Puusse ristimärgi lõikamine kuulub veel tänapäevalgi Lõuna-Eesti matusekombestikku ning ristimärkidega puud meie looduses on unikaalsed piirkondliku surmakultuuri tunnusmärgid. Rohkem infot Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna kodulehelt. Ristipuude ümber märgitud 50 meetri laiune puhvertsoon on ala, mis tagaks ristipuude säilimise metsamajandamise käigus.
Name
Trees with crosses bufferzone
Metadata
Cutting a cross into a tree is still part of the funeral customs of Southern Estonia today, and trees with cross marks in our nature are marks of the culture of death common in unique areas. More information on the website of the Folklore Department of the Literary Museum. The 50 meter wide buffer zone around the trees is an area that will ensure the preservation of the trees during forest management.
copyright
Keskkonnaagentuur
WFS URL
WMS URL

Kaardirakenduse kasutusjuhend

X-GIS 2.0 versioon ( 3.9 MB, 14.02.2023 )

Viimati muudetud: 10.01.2024 10:48
Tagasi algusesse