Mida saab maaomanik Satilaos teada oma maatüki koha?
Satilaos on võimalik juhtida sarnaseid kaardikihte nagu X-GIS-i kaardirakendustes, selle vahega, et infopäringut nende kaardikihtide kohta saab teha üksnes X-GIS-is. Kuigi Satilaos pole sellist atribuutandmestikku ehk nähtusi kirjeldavaid tabelandmeid nagu teistes kaardirakendustes, peitub selle lisaväärtus maaomanikule just eelkõige oma maatüki maastikulise omapära ja muutuste vaatlemisel erinevatel aastaaegadel ning läbi aja.
Kui maainfo kaardirakenduses on aluskaardina võimalik kasutada kõrge lahutusega ortofotot, siis ka Satilaos on võimalik muutuste jälgimiseks sisse lülitada nii tavaline kui ka (suvine) metsanduslik ortofoto rakenduse vasakul alumises paneelis nupust "Orto" . Samast paneelist saad nupuga "Piirid" sisse lülitada katastriüksuse kihi ning aadressiotsingu ribalt üleval vasakul leida enda kodu piirkonna, et enda maatükki lähemalt uurida. Alt paremalt nurgast kalendrist saate vahetada satellidipildi kuupäeva ja lisada ka pilte võrdlusesse, et vaadelda muutusi oma kodukandis kahe aasta, aastaaja või kuu võrdluses.
Abiks maastikumuutuste jälgimisel on filtrid, mille saad sisse lülitada Satilao sisemises rakenduses paremal ülemises nurgas menüüst. Näiteks on Satilaos võimalik kasutada suvist metsanduslikku valevärvikihti (NGR), mille abil on võimalik eristada leht- ja okaspuid. Lehtpuud on valevärvipildil pruunikas-oranžid ja metsale omaselt tekstuursed - mitte segi ajada ühtlase erksa oranži rohumaaga -, samas kui okaspuud mõjuvad tumerohelisena (vt joonis). Samuti on metsandusliku valevärvikihiga tuvastada võimalikke puukahjustusi või üraskikoldeid kodukandis olevas metsatukas. Talvisel perioodil on kasutajal võimalik jälgida lume- ja jääolusid, sügisesel ajal muutusi lehtpuudes, kevadel veekogude üleujutusi ja puude lehtimist, suvel veekogude õitsemist jm.
Miks võib satelliidipildi kuvamine aega võtta?