3D õpituba (artikleid: 6)
Kas 3D andmeid saab üle-eestiliselt vaadata?
Maa-ameti 3D kaardirakendus on üle-eestiline. Kaardirakenduse mudelid põhinevad aerolaserskaneerimise kõrguspunktidel. Mudelid on detailsemad tiheasustusaladel ning vähem detailsemad hajaasustusaladel.
Milliseid 3D andmeid saab kuidas alla laadida?
Võimalik on alla laadida andmeid hoonete (nii LOD1 kui ka LOD2 detailsusastmega), liikluskorralduslike rajatiste ja üksikpuude kohta tiheasustusalades.
Kaardirakenduses ei saa andmeid otse alla laadida. Allalaadimiseni jõuab kas Maa-ameti Geoportaali kaudu (Ruumiandmed -> Geo3D -> Laadi 3D andmed alla) või siis valida kaardirakenduse vaates paremalt ülevalt nurgast "Andmete allalaadimine". Seal olevad andmed on igaühele vabaks kasutamiseks, oluline on aga alati viidata nende päritolule.
Kuidas vaadata hoonete varjusid eri aasta- ja kellaaegadel?
Selleks, et avada 3D kaardirakenduses päevavalguse omaduste paneel, tuleb klõpsata vasakul asuval nupul "Päevavalgus" . Seejärel on võimalik muuta kalendrimenüüst kuupäeva ning liuguriga sättida kellaaega.
Mida hõlmab endas automaatne töötlus 3D hoonete loomisel?
3D hoonete tekitamisel klassifitseeritakse ehitiste aerolaserskaneerimise punktid automaatselt ja nendest punktidest tekitatakse CAD tarkvaras spetsiaalse programmiga (Terrasolid) hoonemudelid (LOD2). Hoonete mudelite tekitamisel kasutatakse ka ETAK hoonete ruumikujusid katuse piiridena, et saada paremaid tulemusi ja jätta välja vigaselt klassifitseeritud punktid. 3D hooned seotakse ETAK ja teiste andmekogude andmetega, nagu näiteks aadressiandmete süsteem, ehitisregister, maakataster.