Milliseid aluskaarte on võimalik huvipakkuvas kohas leida?

Kõigi rakenduste baasfunktsionaalsuseks on Metainfo infopäring, mis annab kasutajale kiirülevaate, millised aluskaardid on kaardil klikitud asukohas saadaval. Lisaks on kasulik teadmine, et kõige suurem valik aluskaarte on kirjeldatud kaardirakendusse "Ajaloolised kaardid", mille sisu aeg-ajalt täieneb. Seal huvipakkuva aluskaardi valiku tehes ja sellel klikkides esitatakse antud aluskaardilehe detailne info.

Võimalus 1 - Metainfo päring (kõikides rakendustes)

  1. Kursoriklikk kaardiaknas (võib vajada kaardiakna sisse suurendamist mõõtkavale < 1:300 000) avab infoakna.
  2. Otsingutulemustes kuvatakse ka "Metainfo" (tavaliselt infopäringu tulemustes kõige alumine valik).
  3. Metainfos kuvatakse kõigepealt ajakohasuse andmed - põhikaardistuse aasta, millal on toimunud viimatine aeropildistuse ülelend, mis aastast pärinevad LIDAR andmed ning kaardilehtede numbrid. Allpool kuvatakse kõik antud asukohas leiduvad aluskaardid, näiteks erinevate aastakäikude ortofotod ja muud aluskaardid alates põhikaardist, Nõukogude Liidu aegsetest topo- ja fotokaartidest välja kuni veel varasemate kaartideni esimese Eesti vabariigi aegadest 20. sajandi algusest.
  4. Kasutajal on võimalik samas Metainfo aknas nii huvipakkuv aluskaart kaardiaknasse lisada kui ka soovi korral see kaardilehe fail alla laadida.
Metainfo päring
Metainfo päring

 

Võimalus 2 - Kaardirakendus "Ajaloolised kaardid"

  1. Avame kaardirakendus "Ajaloolised kaardid".
  2. Suurendame kaardi sisse huvipakkuvas piirkonnas.
  3. Kursorikliki peale kaardiaknas kuvatakse infopäringu aknasse antud aluskaardi info - mis aluskaardiga on tegu, kaardilehe nimi ning ajakohasus.
  4. Kaardiakna alumises vasakus nurgas on võimalik kursoriga nupule "Aluskaardid" liikudes valida paljude erinevate ajalooliste aluskaartide vahel.
  5. Valides esmalt välja aluskaartide grupi (kliki nt grupil Põhikaart) kuvatakse kaardiakna paremasse serva aluskaartide eelvaated, kusjuures uuemad aluskaardid on üleval-, vanemad aluskaardid allpool. Eelvaate ribal hiirega kerides saad liikuda allpool olevate valikuteni. Kui teete ribal valiku, vahetatakse aluskaart kaardiaknasse. Klikk kaardil annab aluskaardi lehe kohta rohkem infot (kaardistuse aeg, kaardilehe nurmber, aluskaardi nimi).
Aluskaardi grupi valik ja eelvaated
Aluskaardi grupi valik ja eelvaated

Ajalooliste kaartide rakenduste abil on võimalik jälgida ajas muutusi objektide asukoha ja kaardistamise täpsuses jm. Uuri ka teiste kaardigruppide sisu ja valikuid!
Viimati muudetud: 29.02.2024 15:51
Tagasi algusesse