[Maa-ameti geoportaal]  
  EST ENG
 Sisukaart  

Otsi
      
oota...

 Maa-amet
 

X-GIS tarkvara


X-GIS on avatud standarditele (http://www.opengeospatial.org/) tuginev terviklik ja laiendatav kaardiserver, mille baasfunktsionaalsusele saab vastavalt vajdusele konfigureerida juurde lisavõimalusi, lisada uusi andmekihte ja koostada kaardirakendusi.  X-GIS kaardiserveri rakendused on kättesaadavad maa-ameti geoportaali Kaardiserveri menüüs.

X-GIS lahendus toetub rakenduskihis kasutajaliidese poole pealt Flash-tehnoloogiale, mis on integreeritud kasutaja internetilehitsejasse (Firefox, Internet Explorer,...). Kasutajaliidese kaudu sooritatavad tegevused saadavad HTTP GET või POST-tüüpi päringuid, mis suhtluskihis tükati "tõlgitakse" SOAP veebiteenuse andmeedastusformaati. Andmeteenuste tasemel paiknevad erinevad rakendusserverite tarkvara komponendid, mis vahendavad andmeallikatest pärinevaid andmeid. Nt kaardikuva eest vastutab MapServer-i renderdustarkvara, mis toetab nii WMS kui WFS standardit (WFS-Transactional standardis kirjeldatavaid operatsioone teostatakse siiski Deegree tarkvara abil).
Andmeallikate tasemel toimetab süsteem erinevates formaatides raster-ja vektorfailidega (TIFF,GeoTIFF,SHP), samuti Oracle andmebaasiga. 

X-GIS-i tööpõhimõtet selgitab lihtsustatult järgnev skeem:


 
 
 
 
_