[Maa-ameti geoportaal]  
  EST ENG
 Sisukaart  

Otsi
      
oota...

 Maa-amet
 

Maa-amet uuendas reljeefikaarti

23. mai 2018, kell 10:16:08
     

Maa-amet uuendas reljeefikaarti

Maa-amet uuendas geoportaalis kogu Eestit katvat reljeefikaarti, mis on uue aerolaserskanneriga lennatud aladel senisest täpsem.

Uuendatud reljeefikaarti saab vaadata kõikides X-GIS kaardirakendustes ja Maa-ameti WMS-aluskaarditeenustes. Uus aerolaserskanner Riegl VQ-1560i annab varasemate andmetega võrreldes keskmiselt 4-10 korda detailsema pildi ning võimaldab muutusi paremini tuvastada ka näiteks metsas.


Uue laserskanneriga 2017. aastal lennatud alad on joonisel eristatud taustakaardist erinevate värvidega.


Reljeefikaart on kaardirakendustes näha kahe eri komplektina:

  • Komplekt „Reljeef“ - igas kaardi suurendusastmes värviline reljeefivarjutus kombineerituna hübriidkaardiga.
  • Komplekt „Reljeefivarjutusega kaart“ - igas kaardi suurendusastmes halltoondies reljeefivarjutus kombineerituna aluskaardiga.

Lisaks on nii uued kui eelmised halltoonides varjutuskaardid kasutatavad Maa-ameti WMS-, WMTS- ja TMS-teenuste kaudu. Maa-ameti WMS-teenuste detailsemad kirjeldused ja nende erinevate tarkvaradega kasutamise juhendid on Maa-ameti geoportaalis: http://geoportaal.maaamet.ee/est/Teenused/Avalik-WMS-teenus-p65.html.


Detailide eristamine ortofotol võrrelduna aerolaserskanneri pildiga:Uue ja vana andmestiku detailsuse erinevust näitlikustab järgnev joonis, tuues selgemalt välja kraavid ja jõesängid isegi tihedas metsas.


Reljeefiandmestik on hea abimaterjal paljudes elu- ja uuringuvaldkondades, näiteks geoloogiliste kaartide tegemisel, merevee kalde määramisel, suurveest ohustatud alade modelleerimisel, loomaliikidele sobivate elupaikade otsingul jne, kuid samas pakub avastamisrõõmu kõigile huvilistele ka näiteks oma koduümbrusega tutvumisel. Tänu aerolaserskaneerimise andmetele näeb kõrgemalt vaadates asju, mida looduses viibides palja silmaga maapinnalt ei pruugi märgata. Maa-amet kutsub üles meie kaarditeenuseid kasutama, kaarte uurima ja leitud huvitavaid kohti ka teistega jagama.

Lisaks reljeefikaardile on alates 1. jaanuarist 2018 uuendatud ka kõrgusinfo päring, mis tagastab kõrguse uues kõrgussüsteemis EH2000. Kõrguse teadasaamiseks tuleb X-GIS kaardirakenduses hoida hiirekursorit üks sekund huvipakkuva koha peal paigal ning kõrgusväärtus kuvatakse kaardiakna paremal üleval nurgas olevale koordinaatide paneelile (ümardatult poolemeetrise täpsusega).


Lisainfo:
Tanel Riips, fotogramm-meetria osakonna peaspetsialist, Tanel.Riips@maaamet.ee, 675 0837
Karmen Kaukver, avalike suhete nõunik, karmen.kaukver@maaamet.ee, 5694 5407

 
Aadressiotsing

Kehtiv aadress


Aadress enne haldusreformi

 

NB! Aadressiteisendaja andmed on üldistatud, täpseid aadressiandmete muudatusi ja järgnevusi vaata Aadressiandmete avaliku rakenduse objekti detailandmete lehelt!

 

Ava Eesti kaart
Maainfo kaardirakenduse versioon, mis töötab ka mobiilsetes seadmetes
Ava Eesti kaardi Flash versioon
Lisaks Maainfo teenusele on kaardiserverisse koondatud kõik
ülejäänud Maa-ameti avalikud kaardirakendused
Ava uus Eesti kaardi testversioon
Maainfo kaardirakenduse uue kasutajaliidese eelvaade (X-GIS 2.0)

Kaardirakenduste kaudu esitatav andmestik on informatiivne, mitte ametlik. Kaardiväljavõtete kasutamisel tuleb ära märkida andmete päritolu (näiteks "Aluskaart: Maa-amet 2019").

Kui kaardirakenduste kasutamisel tekib probleeme või küsimusi, vaadake üle korduma kippuvate küsimuste rubriik, helistage numbril 675 0866 või kirjutage e-kiri aadressil kaardirakendus@maaamet.ee

 
 
 
 
_