[Maa-ameti geoportaal]  
  EST ENG
 Sisukaart  

Otsi
      
oota...

 Maa-amet
 

Kaardiandmete uuendused Maa-ameti kaardirakendustes ja WMS teenustes

28. märts 2014, kell 09:15:00
     

Oleme käesoleval aastal Maa-ameti kaardirakendustes ja avalikus WMS teenuses täiustanud nii ruumiandmete sisu ja kujundust kui kasutajaliidese funktsionaalsust. Lühidalt kõigest järgemööda:

1) Alates veebruari keskpaigast on olnud kättesaadavad kõik 2013. aastal lennatud alade ortofotod. Lennualast ja foto resolutsioonist (GSD) annab ülevaate allolev skeem.

2) Nädalajagu päevi on olnud nähtav ka Eesti põhikaardi 2014. aasta versioon, mille aluseks on Eesti topograafia andmekogu väljavõte kuupäevast 10.01.2014. Põhikaardile jõudnud topograafiliste andmete lausalistest uuendustest annab teemade kaupa ülevaate allolev kartogramm, samuti on tervikuna uuenenud mereranniku kaldajoon. Lisaks lausalisetele uuendustele, uuendatakse Eesti topograafia andmekogus igapäevaselt erinevaid ruumiobjekte, milliste aasta jooksul toimunud muudatused kajastuvad põhikaardi igal aastal terves ulatuses uuesti genereeritavas väljundis. Kontrollringi läbisid kõik kohanimed ning võrreldes aastataguse versiooniga on lisandunud u 2500 loodusnime. Eelmised põhikaardi versioonid on kättesaadavad ajalooliste kaartide alt.

3) Eraldi kihina on teenustesse lisandunud 2,5 m vahega samakõrgusjooned ja iseloomulikud kõrguspunktid ning Veeteede Ameti samasügavusjooned ja sügavuspunktid, mida saab kaardirakenduses "Kaardikihtide valik ja legend" alt sisse lülitatada nii hübriidkaardile kuvamiseks kui muude aluskaartide (Ortofoto, Kaart, Põhikaart, Reljeef) taustal kuvamiseks. Kõrgusandmed leiab ka "Fotokaart" nimelisest WMS-ist.

4) Püüdsime visuaalselt nauditavamaks teha "Kaart" komplekti kujundust väiksemates mõõtkavavahemikes, samuti lisasime uusi infokihte (tunnelid, viaduktid, sillad-purded ning loodusnimed vahemikus 15000-150000), uuendasime väiksemates mõõtkavavahemikes andmeid (näiteks kõlvikuid vahemikus 24000-120000).

Eesti topograafia andmekogus igapäevaselt tehtavad muudatused muutuvad teenustes mõõtkavas 0-24000 nähtavaks automaatselt sõltuvalt kihist kas järgmisel päeval või järgmisel nädalal - nõnda on see toiminud juba mitu aastat.

Kõik nimetatud uuendused kajastuvad samavõrd ka Maa-ameti avalikus WMS teenuses.

5) Täiendasime X-GIS Metainfo nupu kaudu toimivat päringut selliselt, et lisaks juba tuttavale ortofotode loetelule, annab see loetelu ka kõigist kättesaadavaks tehtud ajaloolistest topograafilistest aluskaartidest, mida siis kasutaja saab ühe klikiga avada-vaadata.

6) Ajalooliste kaartide valik täienes järgmiste aluskaartidega:

Eesti topograafiline ülevaatekaart 1:200 000 (1935-1938), kattuvus üle-Eestiline.

Eesti topograafiline kaart 1:50 000 (1935-1939), varasem, sama sisuga kiht, on asendatud kvaliteetsemalt skaneerituga.

Eesti topograafiline kaart 1:25 000 (1923-1935).

Eesti kaart 1:50 000 (1997-2003), valminud AS Eesti Kaardikeskuses, Eesti Kaitseväe tellimusel, kattuvus üle-Eestiline.

7) Maainfo rakendusse ja Ajalooliste kaartide rakendusse on lisandunud kakskümmend viis erinevat kaardilehtede jaotuse kartogrammi-indekskaarti (sisselülitamine Kaardikihtide valik ja legend -> Kaardilehtede jaotus), mis visualiseerivad lehtede piirjooned ning näitavad lehe numbrit, nime ja trükiaastat. Ajalooliste kaartide rakendusse lisandusid ka kõigi ajalooliste kaartide kattuvuskartogrammid (Kaardikihtide valik ja legend -> Kartogrammid), mis annavad ülevaate sellest, kui suure ulatuse Eestimaast üks või teine ajalooline kaart katab.

8) Üks mugav ja informatiivne täiendus ajalooliste kaartide rakenduses on see, et kaardiakna ülaservas kuvatakse vaikimisi kasutaja poolt vaadatava kaardi nime ja trükiaastat (lähtudes kaardiakna keskkoha koordinaatidest).

9) Veebilehitseja aadressireal olev URL sisaldab nüüd kõiki vajalikke parameetreid, mis tagavad selle, et URL-i kopeerides > edasi saates > taaskasutades on võimalik avada täpselt sellise sisuga kaardiaken, nagu see kopeerimise hetkel ekraanil oli (ehk siis URL-i ei pea enam kopeerima koordinaatide paneelist, vaid seda saab teha harjumuspärasest kohast - veebilehitseja aadressirealt).

10) Kitsenduste ja kultuurimälestiste kaardirakenduste nähtavusala on suurendatud, et kaardil oleks võimalik näha ka Eesti merepiiri lähedal uppunud kaitsealuste laevavrakkide asukohti.

Aadressiotsing

Kehtiv aadress


Aadress enne haldusreformi

 

NB! Aadressiteisendaja andmed on üldistatud, täpseid aadressiandmete muudatusi ja järgnevusi vaata Aadressiandmete avaliku rakenduse objekti detailandmete lehelt!

 

Ava Eesti kaart
Maainfo kaardirakenduse versioon, mis töötab ka mobiilsetes seadmetes
Ava Eesti kaardi Flash versioon
Lisaks Maainfo teenusele on kaardiserverisse koondatud kõik
ülejäänud Maa-ameti avalikud kaardirakendused
Ava Eesti kaart (X-GIS 2.0)
Maainfo kaardirakenduse uus kasutajaliides (X-GIS 2.0)

Kaardirakenduste kaudu esitatav andmestik on informatiivne, mitte ametlik. Kaardiväljavõtete kasutamisel tuleb ära märkida andmete päritolu (näiteks "Aluskaart: Maa-amet 2019").

Kui kaardirakenduste kasutamisel tekib probleeme või küsimusi, vaadake üle korduma kippuvate küsimuste rubriik, helistage numbril 675 0866 või kirjutage e-kiri aadressil kaardirakendus@maaamet.ee

2019. aastal toimub kõigi kaardirakenduste üleviimine uuele X-GIS 2.0 versioonile ja juba üleviidud kaardirakendused, mis on X-GIS 2.0 kaudu kättesaadavad, eemaldatakse varasematest kasutajaliidese versioonidest.

 
 
 
 
_