[Maa-ameti geoportaal]  
  EST ENG
 Sisukaart  

Otsi
      
oota...

 Maa-amet
 

Valminud on 2017. aasta taimkatte kõrgusmudel

9. veebruar 2018, kell 14:52:00
     

Maa-ametil valmis Edela-Eestit kattev taimkatte kõrgusmudel, mis on arvutatud 2017. aasta kevadiste ülelendudega kogutud aerolaserskanneerimise andmete põhjal. Taimkatte kõrgusmudel on varasemast parema resolutsiooniga.

2017. aastast on Maa-ametis kasutusel uue põlvkonna aerolaserskanner Riegl VQ-1560i. Uus seade kogub mõõdistuspunkte tihedamalt, mistõttu on võimalik arvutada ka detailsem taimkatte kõrgusmudel (CHM- Canopy Height Model). Varasemate aastate andmete põhjal arvutatud taimkatte kõrgusmudel oli 10-meetrise piksli suurusega, 2017. aastal arvutatud mudeli piksli suurus on 4 meetrit.

Kõrgusväärtuse arvutamiseks on kasutatud 90-protsentiili meetodit. See tähendab, 4×4-meetrise piksli sisse jäävatest kõrguspunktidest moodustatakse kõrgusjaotis. Kõrgusjaotise abil määratakse pikslile väärtus, kus 90% kõrguspunktidest asuvad allpool seda konkreetset väärtust.

Taimkatte kõrgusmudel on jaotatud kõrgusklassidesse, kus alla 1-meetrise väärtusega pikslid on läbipaistvad. Järgnevad kõrgusklassid on: 1-4 m, 4-10 m, 10-20 m, 20-30 m ja üle 30-meetrise väärtusega pikslid.

10-meetrise piksliga taimkatte kõrgusmudel 2012. aastast

4-meetrise piksliga taimkatte kõrgusmudel 2017. aastast

Koguva küla Muhumaal. Ülemisel pildil on 10-meetrise piksliga taimkatte kõrgusmudel 2012. aastast ja alumisel pildil 2017. aasta 4-meetrise piksliga taimkatte kõrgusmudel.

Taimkatte kõrgusmudelid on kättesaadavad aadressil http://kaart.maaamet.ee/wms/fotokaart? WMS-teenuse kaudu.

2017. aasta ja ka varasemate aastate taimkatte kõrgusmudeli rasterkaarti saab tellida Eesti topograafia andmekogu andmete kasutusse andmise ja teenuste osutamise korra alusel lehelt http://geoportaal.maaamet.ee/est/Andmete-tellimine/Digitaalsete-aluskaartide-ja-ruumiandmete-tellimine-p23.html.

Lisainfo:

Ants Vain, geoinfosüsteemide büroo peaspetsialist, Ants.Vain@maaamet.ee, 675 0847

Aadressiotsing

Kehtiv aadress


Aadress enne haldusreformi

 

NB! Aadressiteisendaja andmed on üldistatud, täpseid aadressiandmete muudatusi ja järgnevusi vaata Aadressiandmete avaliku rakenduse objekti detailandmete lehelt!

 

Ava Eesti kaart
Maainfo kaardirakenduse versioon, mis töötab ka mobiilsetes seadmetes
Ava Eesti kaardi Flash versioon
Lisaks Maainfo teenusele on kaardiserverisse koondatud kõik
ülejäänud Maa-ameti avalikud kaardirakendused
Ava uus Eesti kaardi testversioon
Maainfo kaardirakenduse uue kasutajaliidese eelvaade (X-GIS 2.0)

Kaardirakenduste kaudu esitatav andmestik on informatiivne, mitte ametlik. Kaardiväljavõtete kasutamisel tuleb ära märkida andmete päritolu (näiteks "Aluskaart: Maa-amet 2019").

Kui kaardirakenduste kasutamisel tekib probleeme või küsimusi, vaadake üle korduma kippuvate küsimuste rubriik, helistage numbril 675 0866 või kirjutage e-kiri aadressil kaardirakendus@maaamet.ee

 
 
 
 
_