Ortofotod
Ortofotosid näeb Maa-ameti kaardirakenduses »
Andmete allalaadimine »
Väljatrükk paberile »

Eesti topokaardistuse tarbeks toodetud ortofotod katavad kogu riigi territooriumi ja vastavad mõõtkavale 1:5 000 - 1:10 000 ehk on piksli suurusega 25-50 cm. Tiheasustusega alade ortofotod toodetakse piksli suurusega 10-16 cm.


Hajaasustusalad (piksli suurus 25 cm)

 

Linnad (piksli suurus 16 cm)               
 

Valevärvi (CIR-NRG) ortofoto.


Metsanduslik valevärvi (CIR-NGR) ortofoto (koostatake ainult nendest aerofotodest, mis on pildistatud ajal kui puud on lehtes).
 

Metsanduslikud ortofotod valmivad Maa-ametil aeropildistamise käigus. Leica aerokaamera salvestab lisaks punasele, rohelisele ja sinisele värvikanalile ka must-valget (pooltoonides) ning lähi-ifrapuna kanalit.

Metsanduslike ehk n-ö valevärvi ortofotode pealt on võimalik eristada taimkatteta alasid, okas-, sega- ja lehtpuumetsi, niiskeid alasid jm. CIR pilte kasutatakse metsanduses, põllumajanduses, ülikoolides jne erinevate pindade määramisel, mis eristuvad just eriti hästi valevärvi pildilt.

Tavaliselt kujutatakse lähi-infrapuna kanalit koos rohelise ja punasega. Tavapärasest (RGB e Red, Green, Blue) ortofotost erineb lähi-infrapuna ortofoto värvikanalite poolest: punane värv on vahetatud lähi-infrapuna, roheline punase ja sinine rohelise vastu (NRG e Near-infrared, Red, Green). Ehk siis lähi-infrapuna kujutatakse punasena, punast rohelisena ning rohelist sinisena (NRG -> RGB). Sellist pilti nimetatakse valevärvi (false-color) pildiks.

Metsanduslikuks otstarbeks kasutatavate värvikanalite järjestus on natuke erinev: punane värv vahetatakse lähi-infrapuna ja sinine punase vastu, roheline jääb samaks (NGR e Near-infrared, Green, Red. NGR -> RGB).3D ANAGLYPH pildid  lihtne ja odav võimalus näha aerofotosid ruumilisena kasutades sini-punaseid prille.   3D piltide lisainfo (  866.13 KB, 27.01.2012 )
 
Kontaktisik: Mait Metsur