[Maa-ameti geoportaal]  
  EST ENG
 Sisukaart  

Otsi
      
oota...

 Maa-amet
 

Kaardirakenduste kasutamine

 

 

Metainfo päring HTML5 / Metainfo päring(vajuta lingile, kui soovid vaadata videot)

Kaardirakenduses on võimalik saada infot ka aluskaartide kohta. Näiteks ortofoto puhul on võimalik saada infot, millal Teid huvitav ala on lennatud(foto on tehtud). Samuti väljastab metainfo päring andmed ka eelnevate lendude kohta päringupiirkonnas, ning ka selle kohta, millised teised aluskaardid antud piirkonnas saadaval on. Vanemad kaardid on nähtaval Ajalooliste kaartide kaardirakenduses.


HTML5 Infopäring / Flash infopäring (vajuta lingile, kui soovid vaadata videot)

Suur osa kaardirakendustes olevaid kaardikihte on infopäritavad. Infopäritavus tähendab seda, et iga kaardiobjekti "küljes" on ka konkreetse objekti kohta lisainfo. N: Katastriüksusel katastritunnus, aadress, sihtotstarve jne.


 HTML5 positsioneerimine (vajuta lingile, kui soovid vaadata videot)

Kaardirakenduses on võimalik ennast ka positsioneerida ja enda liikumist kaardil jälgida. Positsioneerimien on täpne sutiseadmega, kui sisse on lülitatud GPS.


Kõrgusinfo päringu teostamine (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Maa-amet teostab aerolaserskanneerimisi, mille tulemusel on saadud ka maapinna kõrguspunktid. Vastavad andmed on lisatud ka enamikesse kaardirakendustesse. Aerolaserskanneerimisest pikemalt.


Kaardikihtide juhtimine ja legend (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Kaardikihid rakendustes on nende visuaalseks eristamiseks erineva kujundusega. Kuidas vaadata kaardikihide legendi, kihtide metainfot, kuvamisulatusi  ja infopäringu olemasolu, on näidatud ülaloleval lingi all olevas videos.


Kaardirakenduste kitsenduste leidmine ja väljatrükk (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Katastriüksustel on tihti erinevad kitsendust põhjustavad objektid nagu trassid, liinid, looduskaitseobjektid jne. Saamaks teada, kas ka Teile kuuluval katastriüksusel kehtivaid piiranguid leidub, on "Kitsenduste kaardirakenduses" olemas kitsenduste analüüs.


Kõigis kaardirakenduses sisalduv aadressotsing (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Leidmaks õigeid objekte kaardil on kaardirakendustes aadressiotsing, mis teostab sisendparameetrite sisestamisel päringu viiest ansmekogust - EHAK, Väikoht, Liikluspind, Hoone, katastriüksus. Kuidas otsingut teostada on põgusalt näidatud ülaloleval lingil videole.


Erametsakeskuse kaardirakenduste toetusõiguslike alade ruumianalüüs (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Kui Te teate oma katastriüksusel olevat metsa ja katastriüksus asub Natura2000 alal, siis oleks mõislik "Erametsakeskuse kaardirakenduses" sooritada eelneva lingi all peituva videos sisalduvale õpetusele sarnane analüüs, saamaks teada, kas Teie metsamaa on toetusõiguslikku piirkonda kuuluv.


Vahemaade mõõtmise töövahend (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Juhul kui Te olete kaardirakenduses Teid huvitavaid objekte leidnud ning Teid huvitab nende umbkaudne suurus, kaugus teineteisest või midagi sellist, siis on kaardirakenduses olemas vahemaade mõõtmise tööriist.


Otsingute teostamine kaardirakenduses (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Enamike kaardikihtide kohta on olemas otsing, mis baseerub nende kihtide atribuutandmetele. Otsingu puhul on võimalik kasutada "%"-märki suvalise tekstiosa asendamiseks. Mitme atribuudi, näiteks katastritunnuse, alusel otsimisel samalt andmeväljalt tuleb need eristada püstkriipsuga(|).


Asustusükuse kiirvalik ja kaardirakenduse vahetamine(vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Selleks, et kaardil leida omavalitsust, või asustusüksust on võimalik kasutada asustusüksuse kiirvaliku menüüd. Samuti on kaardirakendust sulgemata võimalik avada teine kaardirakenduse samas kohas. Selleks piisab kaardirakenduse vahetamisest. Kuidas seda teha vaadake videost.


Koordinaatide paneel ja asukoha leidmine koordinaatide järgi (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Koordinaatide paneeli kasutades on lisaks koordinaadi märkimisele jms. tegavustele ka koordinaatide järgi otsimiseks. Kuidas seda teha vaadake videost.


Viite saatmine kaardirakenduse koordinaatide paneelilt(vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Olete ehk märganud kaardirakenduses midagi, mida tahaks sõbrale või tuttavale näidata. Selleks on võimalik kasutada automaatset viite saarmise vormi. Viide saateakse selliselt, et avatud jäävad just need kaardikihid, mis Teie rakenduses ning ka kuvamisulatus säilitatakse.


Veast teatamine kaardirakenduses (vajuta lingile, kui soovid vaadata flash videot)

Näete rakenduses mingisugust viga - mingi objekt on puudu, üle või valesti. Anna sellest meile teada kasutades vea teatamise paneeli.


Trükise koostamine (vajuta lingile, kui soovid vaadata videot)

Olete leidnud rakendusest midagi vajalikku või lihtsalt huvitavat, samas oleks sellest vajalik teha endale väljavõte või siis see paberile välja printida koos objekti atribuutandmete või mõõdetud vahemaadega. Trükise koostamise vahend on selle jaoks.


Kaardirakendusest png. väljavõtte tegemine / HTML5 kaardirakendusest png. väljavõtte tegemine (vajuta lingile, kui soovid vaadata videot)

Soovite teha lihtsat väljavõtet png pildiformaadis, vajutage fotoaparaadi nupule rakenduses ja teie mure saab kiire lahenduse.


Kui vastavad videod Teie küsimustele ei vasta või jääte rakenduse kasutamisel hätta, siis ärge häbenege saata kirja aadressile kaardirakendus@maaamet.ee või helistada kaardirakenduse toetelefonile 6750866.

 
 
 
 
_